top of page
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • YouTube
bartu02-2 kopya.jpg

FOTOĞRAF SERGİLEMENİN BİNBİR YOLU

Kim Knoppers

19 Mart Pazar 11:00-16:00

Son başvuru tarihi: 13 Mart Pazartesi

PLATFORM by GAPO Seminerleri’nin ilk dönemi, bağımsız fotoğraf küratörü ve sanat tarihçisi Kim Knoppers’ın ‘Fotoğraf Sergilemenin Binbir Yolu’ başlıklı semineriyle 19 Mart Pazar günü sona eriyor. Katılımcıların bir fotoğraf küratörünün bakış açısından sergi küratörlüğü zanaatına göz atması ve fotoğraf sergilemenin günümüzdeki farklı alternatifleriyle tanışması için tasarlanan ‘Fotoğraf Sergilemenin Binbir Yolu’, Knoppers’ın teorik ve pratik konuları ele alacağı iki bölümden oluşuyor. İkinci bölümü katılımcıların sorularıyla şekillenecek olan ve çevrimiçi gerçekleşecek seminere başvurmak için bit.ly/PBG-Seminer03 adresindeki formun 13 Mart Pazartesi’ne dek doldurulması gerekiyor. Seminer dili İngilizce olup tercüme yapılacaktır.

‘Fotoğraf Sergilemenin Binbir Yolu’nun ilk bölümünde Knoppers, Amsterdam merkezli fotoğraf müzesi Foam ve diğer kurumlardaki küratoryal deneyimlerinden yola çıkarak ‘küratörün rolü nedir?’, ‘bir sergi nasıl şekillendirilir?’, ‘bir sergide veya diğer sunum mecralarında -sürekli genişleyen doğası da göz önünde bulundurulduğunda- fotoğraf göstermenin yolları nelerdir?’, ‘fotoğrafçı ve küratör arasındaki iş birliği modelleri neler olabilir?’ gibi sorular etrafında şekillenen ve örneklerle desteklenen bir sunum gerçekleştirecek. Ayrıca bir süredir Türkiye’de yaşamasından da yola çıkarak büyük bir merakla yakından takip etmeye başladığı Türkiye fotoğraf sahnesine dair kimi kişisel notlarını da katılımcılarla paylaşacak.

İkinci bölümde ise Knoppers, katılımcıların ihtiyaç duyduklarını belirttikleri konulara da değinerek, bir sergi yapmanın pratik yönlerini ele alacak. Müze sergileri için bütçe oluşturma, etkinlik programlama, özellikle fiziksel sergi alanları için sunum alternatiflerini (boyut, çerçeve, vb.) belirleme, sergilemelerde metin kullanımı, eser seçimi gibi konular etrafında gelişecek bu bölüm, katılımcıların üzerinde çalıştıkları projeler ve sergi yapım süreçlerine dair başvuru formunda ilettikleri sorular ışığında şekillenecek ve bire bir geri bildirimlerle ilerleyecek.

Saliha Yavuz'un 'Fotoğrafçılar için Kullanma Kılavuzu' ve Cemre Yeşil'in 'Yuvarlağın Köşeleri' seminerleriyle başlayan PLATFORM by GAPO Seminerleri, Türkiye’den fotoğrafçıların kapasite gelişimine katkı sağlamak için, eksikliği hissedilen, merak edilen veya tazelenme ihtiyacı duyulan farklı konularda yurtdışından veya Türkiye'den alanlarında uzman kişiler tarafından verilen bir dizi çevrimiçi atölye, seminer ve portfolyo değerlendirmelerinden oluşuyor. 


Kim Knoppers kimdir?
Bağımsız yazar ve küratör olarak çalışan Knoppers, bir sanat tarihçisi ve öğretim görevlisi. 2011-2021 yılları arasında Amsterdam merkezli fotoğraf müzesi Foam’da küratörlük yaptı. Fotoğraf ile heykel, video ve resim gibi disiplinlerin kesiştiği, 19. yüzyıl dagerotiplerinden güncel fotoğrafa uzanan yelpazede, yetmişin üzerinde karma ve kişisel sergide çalıştı. Foam Magazine, Unseen Magazine, Aperture ve Camera Austria gibi pek çok dergiye katkıda bulundu. İsviçre Lozan’daki ECAL’de Fotoğraf Yüksek Lisans programında öğretim görevlisi olan Knoppers, Do Not Disturb – Curating in Progress (Rahatsız Etmeyin - Küratörlük Devam Ediyor) dersini programladı. Son dönemde Arnavutluk (Marubi National Museum of Photography), Yunanistan (Makryammos Ephemeral Art Residency) ve Türkiye’de küratöryal projeler üzerine çalışıyor. Selçuk ve Amsterdam arasında yaşıyor. 


Başvurmak için: bit.ly/PBG-Seminer03

bottom of page